Teknoloji

2020 Google News Paneli Yenilendi! Yeni Sistemde News Kaydı Nasıl Yapılır?

2020 Google News Paneli Yenilendi! Yeni Sistemde News Kaydı Nasıl Yapılır

Google yöneticileri uzun süredir üzerinde çalıştığı 2020 Google News Paneli’ni hayata geçirdi. Peki ama Yeni Sistemde News Kaydı Nasıl Yapılır?

Yapılan açıklamalar ile beraber panel yeni kayıt almak isteyen kullanıcıların hizmetine açıldı. Eski sistemle karşılaştırdığımızda çok fazla yenilik ile karşımıza çıkan ve artık ismi Google Publisher Center olan News panelinde tüm kontrol sizde olacak. Buraya yapılan kayıtlar ile beraber artık google haberlerin web kısmında çıkma olayı bitiyor. Nasıl yani diyecekseniz hemen örnek ile açıklayalım.

2020 Google News Paneli güncelleme öncesinde google’ın bize verdiği teknik bilgiler ile beraber bir haber sitesi oluşturur. Ardından Google Partnderdash adresinden başvurumuzu yapardık. Google botları ardından çalışanları gerekli kontrolleri yaparak bize olumlu veya olumsuz dönüş sağlarlardı. Olumlu yanıt aldığımızda web sitemizde yayınladığımız haber, makaleler google’ın normal arama sonuçlarında çıkar aynı zamanda haberler sekmesinde de yayınlanırdı. Bu özellik bir çok web sitesinin geçim kaynağı olması ile beraber yüksek kazançlar sağlamasına yarardı.

2020 Google News Paneli Yenilendi! Yeni Sistemde News Kaydı Nasıl Yapılır

Yeni Sistemde News Kaydı Nasıl Yapılır?

Yeni 2020 Google News Panelinde başvurular daha ayrıntılı olarak yapılıyor. 6 yeni sekmeden oluşan 2020 Google News Panelinde Genel, İçerik, Resim, Reklam, Gelişmiş ayarlar ve Önizleme yayınlama sekmeleri var. Genel olan kısımda sitemiz ile alakalı olan sitenizin ismi, açıklaması, yayın yaptığı ülke, iletişim adresleri, google analytics kodu ekleme bölümü var. İçerik sekmesinde ise bölümler buraya yayın yapılacak olan sitenin feed adresi istenmektedir. Örneğin Dünya kategorisini ekleyeceğiz öyle ise adres kısmına “https://aktueladam.com/dunya/feed ” yazmalıyız. Görünürlük kısmına herkes, tarama kısmına ise feed ile ilgili olanı seçmeliyiz.

Images sekmesinde ise web sitemize ait 3 adet logo tasarımı istenmektedir. Bunlardan ilki google haberler uygulamasında haber içeri kısmında görünmektedir. Diğer ikisi ise haber kaynağı olarak görüneceğimiz için kullanıcıların yayıncıya git demesi ile bu logolar ardından haberlerimiz görünecek. İki adet var bunların bir tanesi gece modu için kullanılmaktadır. Ads sekmesinde satış ortaklığı için gerekli olan adsense bilgilerimizi istiyor. Gelişmiş ayarlar sekmesinde ise css ile görünümü daha da güzelleştirebilirsiniz.

Son olarak önizleme ve yayınlama sekmesine geçelim. Burada yapmanız gereken tüm ayarlar görünmektedir. Siz zorunlu bölümleri doldurdukça burada tek tek kalkıyor. Böylece ilerlemenizi daha detaylı görebiliyorsunuz. Son kullanıcı metnini de okuyup onayladıktan sonra artık yayınla tuşuna basıp web sitenizi Yeni 2020 Google News Panelinde incelemeye gönderebilirsiniz. Yanıtlar genellikle 2-4 hafta arası sürmektedir. Ülkemizde 10 günde yanıt alanda oluyor. 25 gün sonra yanıt alanda oluyor. Sizde başvurup yanıt alamadıysanız veya yardıma ihtiyacınız var ise yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap