Teknoloji

4.5G’nin 4 Yıllık Bilançosu Açıklandı!

4.5G’nin 4 Yıllık Bilançosu Açıklandı!

Geçtiğimiz yılın Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarındaki veriler baz alındığında Türkiye’de yaklaşık 82,9 milyon abonenin bulunduğunu açıklayan BTK, bu abonelerin 76 milyonunun 4.5G teknolojisini aktif olarak kullandığını açıkladı. Orana vurulduğunda % 91,7 gibi yüksek bir 4.5G kullanım oranı ortaya çıktı.

4.5G teknolojisi Türkiye’ye gelmeden önce tercih edilen 3G teknolojisini kullananların sayısının ise gitgide azaldığı ve son olarak 4,959,802’ye düştüğü belirtildi.

BTK tarafından yapılan bu açıklamalar ülkemizde internet ve akıllı telefonun hayatımızda ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Telefon hattına sahip olan kişilerin 4.5G teknolojisini böylesine yüksek oranda kullanması, birçok Avrupa ülkesini de bu konuda geride bırakmayı başardı.

Yavaş yavaş yok olmaya doğru giden 3G teknolojisi kullanıcılarının sayısının 5 milyonun altına düşmesi büyük dikkat çekti. Telefonlarında 3G teknolojisini kullanan kişilerin 4.5G’ye geçmeleri için operatör şirketler büyük kampanyalar yapmya devam ediyor. Ücretsiz bir şekilde 4.5G’yi destekleyen hat dağıtımı yapan bu şirketler 3G teknolojisinin ortadan kalkmasını hedefliyor.

2 Yıl İçinde 5G’ye Geçilmesi Bekleniyor

BTK tarafından 4.5G verileri açıklandı fakat herkes dünyada yavaş yavaş kullanılmaya başlanan 5G ile ilgili soruları sormaya başladı. Özellikle çin devi Huawei tarafından öncülüğü yapılan 5G teknolojisinin 2 yıl içinde Türkiye’de de kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap