Gündem

Abdulhamit Gül Afla İlgili Konuştu!

Abdulhamit Gül Afla İlgili Konuştu!

Uzun bir süredir ülke gündemini meşgul eden ve kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da dillendirilen af konusunda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül önemli açıklamalarda bulundu.

Çıkması düşünülen yasanın aslında bir af olmadığını belirten Abdulhamit Gül, hapis cezalarının adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaya dönüşmesi şeklinde çalışmalarının olduğunu söyledi. Mahkumların hapishanede ömürlerini geçirmesi yerine ev hapsi gibi uygulamalara gidileceğini söyleyn Abdulhamit Gül, son kararı meclisin vereceğini de sözlerine ekledi.

Af ile ilgili hükümlerin çok kapsamlı bir şekilde ele alındığını hatırlatan Abdulhamit Gül, kanunun şekillenmesiyle ilgili sürece hakim, savcı, avukat, çeşitli hukukçular ve akademisyenlerin de dahil olduğunu ve her bir kesimden önemli katkılar aldıklarını ifade etti. Af yasa tasarısının ülkenin vicdanını da zedelemeyecek şekilde maddeleri içinde barındıracağını hatırlatan Gül, hazırlanan taslağın her ne kadar MHP tarafından meclise taşınsa da AK Parti milletvekillerinin hazırlayacakları taslak üzerinden konunun görüşüleceğini söyledi. Meclis tarafından af tasarısıyla ilgili gelecek önerileri de dinlemeye hazır olduğunu belirtti.

Cezanın çekilmesiyle ilgili farklı farklı suçların niteliğine göre işlem gördüğünü ve bu konuda bir ikilik oluşturulmasının adalet duygusunu zedeleyeceğini söyleyen Abdulhamit Gül, bu konuyla ilgili de vicdanları yaralayacak kararlardan uzak duracaklarının altını çizdi. Alternatif hukuk yöntemlerinden araculubuluk ve uzlaşmacılığa da değinen Bakan Gül yeni yargı paketinde bu branşlarla ilgili de önemli değişikliklerin yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com

Yorum Yap