Ülkede 2001 yılından beri yapılan 4. seçim olan 28 Eylül Cumhurbaşkanı seçimlerinde halkın büyük oranda seçime katıldığı gözlerden kaçmadı. 2001 yılında Taliban’ın devrilmesi ile beraber ülkede gerçekleşen seçimde alınan tüm güvenlik önlemlerine rağmen genel katılım oranı %30’lara bile ulaşmamıştı. Fakat Afganistan halkı bu sefer yüksek katılım oranı göstererek cumhurbaşkanlığı seçimlerini tamamladı. Şimdi gözler sandıktan çıkacak olan kararda.

Yaşanan Gecikme Oy Sayımı İle Alakalı

Afganistan’da bağımsız seçim komisyonu sözcüsü Zabihullah Sadat, seçim sonuçlarının açıklanma tarihi hakkında halka detaylı bilgiler verdi. Yaşanan bu gecikmenin oy sayma sırasında ve oyların sisteme girişi esnasında bir takım teknik aksaklıklardan kaynaklandığını ve yaşanan tüm problemlere rağmen en geç bir hafta içerisinde sonuçların halka duyulacağını söyledi.

Afganistan halkının aklımda şeffaflık ve Güven konusunda herhangi bir şüphe kalmaması için titiz bir şekilde çalıştıklarını belirten Sadat, seçimlerin ülke geleceği için önemli bir basamak noktası olduğunu ve seçim sonuçlarında yaşanan gecikme için halktan özür dilediğini söyledi. Afganistan halkı büyük bir heyecanla ve beklentiyle Cumhurbaşkanı seçimleri için 28 Eylül’de sandıklara koşmuştu. Sonuçların da 19 Ekim tarihinde açıklanacağını bekliyordu. Bakalım, yaşanan teknik aksaklıklar seçim şeffaflığına gölge düşürecek mi?

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap