Teknoloji

Akıllı Telefonların Batarya Sorunu Çözülüyor!

Akıllı Telefonların Batarya Sorunu Çözülüyor!

Akıllı telefonlarla ilgili herkesin en büyük problemi sürekli şarj etme ihtiyacı olarak ön plana çıkıyor. Ekran parlaklığı, internet kullanımı, ses ve video oynatması gibi hususların büyük bir şekilde etkilediği akıllı telefon şarjları genellikle telefonun gün aşırı şarj edilmesini gerekli kılıyor.

Uzun süreli telefonların kullanımı durumunda bazı telefonların günde 2 ya da 3 defa şarj edilmesi gerekiyor. Bu durumu yaşayan kişilere müjde niteliğinde bir haber geldi.

Alınan bilgilere göre şarj süresini bir hayli kısaltacak ve şarjın çok daha uzun süreler kullanılabilmesine olanak sağlayan grafen bataryaların test aşamaları sona erdi. Yavaş yavaş piyasada kullanılmaya başlayacak olan grafen bataryaların birçok soruna çözüm olacağı ve tüm dünyadaki kullanıcılara rahat bir nefes aldıracağı belirtildi.

Süper Hızlı Şarjlar Çok Yakında Gelecek

Real Graphene adlı bir şirket tarafından üretilen bu piller birçok farklı teknolojiyi içinde barındırdıkları grafen bataryalarının 20 dakikada 3,000 mAh’lık bir şarj oluş kapasitesine ulaştığını açıkladı.

Günümüzde iPhone modellerin ortalama bu seviyelerde bir kapasitesi olduğu düşünüldüğünde, 20 dakikada tamamen şarj olan bir telefonu hayal etmek bile insana keyif veriyor. Bunun yanında kullanılan akıllı telefonların bataryalarının sürekli şarj edilmesiyle birlikte kapasitelerinin de azaldığı biliniyor. Ortalama olarak günümüz bataryaları en fazla 500 kere şarj edildiğinde kapasite azalımı yaşarken, grafen bataryaların 1,500 defaya kadar şarj edilse dahi kapasitesinden birşey kaybetmeyeceği belirtiliyor.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap