Otomobil

Alman Otomobil Satışları Düştü, İşçiler Tehlikeye Girdi!

Alman Otomobil Satışları Düştü, İşçiler Tehlikeye Girdi!

Alman Otomobilciler Birliği tarafından yapılan açıklamada bu düşüşün işten çıkarmalara da sebep olmasının beklendiği açıklandı. Bir çok işçinin çalıştığı otomobil fabrikalarında bu şekilde bir durum yaşanırsa eleman çıkartma işlemleri başlayabilir.

Alman Otomobilciler Birliği 2019 yılında beklenen satış rakamının 80,1 milyon olduğunu ve geçen yıla göre % 5’lik düşüşün bu sektörü zora sokacağı belirtildi. Yaşanan düşüş ile birlikte Alman otomobil firmalarının tasarruf tedbirlerini devreye sokacağı da ifade edilirken, Alman işçilerin beklenmedik şekilde işten çıkarılmaya tabi tutulabilecekleri hatırlatıldı.

Alman otomobil firmalarındaki işleyişe de değinen Birlik Başkanı Bernhard Mattes, firmaların genellikle yaptığı geçici sözleşmeleri uzatma taraftarı olmadığı, devletin desteğiyle çalıştırılan ucuz işçilerin çalıştırılmaya devam edildiği ve tasarruf adına birtakım önlemlerin devreye sokulduğu belirtildi. Bu tasarruf tedbirleri ile olumsuz havanın dağıtılması hedefleniyor.

Elektrikli Araç Üretimleri Tehlikeye Girebilir

Geçtiğimiz hafta Alman devi Audi tarafından da bu açıklamalar paralelinde bir karar alınmış ve önümüzdeki 6 yıla yayılacak şekilde toplamda 9,500 bölümün kapatılacağı ifade edilmişti. Özellikle son yılların trendi olan elektrikli araç üretimine de büyük Ar-Ge yatırımları yapmak durumunda olan Alman firmalarının satışlarının düşmeye devam etmesinin, sektörde büyük bir çıkmaza girilmesine yol açacağı öngörülüyor.

Yapılacak olan kemer sıkma politikalarına Alman hükümetinin desteğini daha da artırarak olumsuzluklara çare olması bekleniyor. Hükümet’ten yardım bekleyen otomobil üreticilerine devlet tarafından henüz bir cevap verilmedi.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap