Otomobil

Almanya’da Elektrikli Arabalar İşsizlik Yaratacak!

Almanya’da Elektrikli Arabalar İşsizlik Yaratacak!

Son yıllarda benzinli ya da dizel araçların yerini yavaş yavaş elektrikli arabaların almaya başlamasıyla birlikte Almanya’da büyük bir işsizliğin yaşanması bekleniyor. Bunun sebebi olarak ise elektrikli motorlarda bulunan parçaların sayısının diğerine göre çok az olması gösteriliyor. Yanmalı motorlar yerine tamamen elektrikli motorlara geçildiğinde çok sayıda motor ustasının işe yaramayan birer şahıs pozisyonuna düşmesi bekleniyor.

Yapılan açıklamalarda yanmalı bir motorda yaklaşık 1,200 farklı parça üretildiği belirtilirken, elektrikli motorda ise yalnızca 200 farklı parça üretildiği belirtiliyor. Bu da motor parçası üreten sektörlerde de bir işten çıkarma ve maddi anlamda daralma yaşanacağı anlamına geliyor.

Almanya’da hükümet tarafından alınan karar gereği kademeli olarak elektrikli otomobillere geçiş yaşanacak ve yıl 2030 olduğunda yanmalı motor kullanan araçların kullanımı ülkede yasaklanacak. Bu sebeple Almanya’nın bundan 9-10 yıl sonra işsizlik konusunda büyük bir sıkıntı yaşaması bekleniyor.

Motor Ustaları İçin Teşvikler Sürdürülecek

Geçirilecek olan bu uzun süreçte Alman hükümetinin bu konu üzerine eğilmesi ve büyük problemler yaşanmadan önce gerekli tedbirleri alması da bekleniyor. Bu tedbirlerin başında motor parçası üreten ya da motor bakımı yapan ustaların elektrikli otomobil motoruyla ilgili eğitilerek bu sektörde çalışmalarını sürdürmeye teşvik etmekte geliyor.

Birçok alternatifin düşünüldüğü konu üzerine Otomobil Zirvesi’nde beyin fırtınası yapılarak çözümler üretilmesi öngörülüyor.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com

Yorum Yap