Dünya

Almanya’da Faşist Örgüt Çökertildi!

Almanya’da Faşist Örgüt Çökertildi!

Hükümetin kendisine verdiği yasal zeminde faaliyetlerini yürütse de bir çok kesim tarafından yaptığı faaliyetlerle tepki toplayan ve şiddet konusunda birçok otoriteden kınama alan Combat 18’in nihayet sonu geldi. Yapılan operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı yapılan kişilerden bir tanesi ise örgütün lideri konumunda bulunan Stanley R oldu.

Almanya İçişleri Bakanlığı yapılan operasyonla ilgili kamuoyunu detaylı bir şekilde bilgilendirdi. Açıklamayı bizzat birinci ağızdan yapan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer Combat 18’i zararlı bir örgüt olarak niteledi ve Almanya’da faaliyet gösteren tüm dernekleri tabi olduğu denekler yasasına uygun tutum ve davranışlarda bulunulmadığını vurguladı. Neınazi grup olarak öne çıkan Combat 18’e Almanya’nın 6 farklı eyaletinde genmiş kapsamlı bir operasyon düzenlendiği ve bu tarihten itibaren Combat 18’in faaliyetlerine yasak getirildiği açıklandı.

“Aşırı Sağcılığa Yer Yok”

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, bu operasyondan sonra olası eylemleri durdurmak için de bir takım tedbirler aldı. Açıklamasında ülkede aşırı sağcılık düşüncesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Bakan Seehofer, bir yandan sokaklara dökülmeye meyilli Combat 18 taraftarlarının da gözünü korkutmuş oldu. Yaptıkları operasyonun Alman Anayasasına tamamen uygun olduğunu da ifade eden Seehofer bir daha bu tarz örgütlerin Almanya’da yuvalanamayacaklarını söyledi.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com

Yorum Yap