Ekonomi

Almanya’dan 2. YHT Teslim Alındı!

Almanya’dan 2. YHT Teslim Alındı!

Uzun bir süredir üretimi süren Yüksek Hızlı Trenlerin ikincisinin aslında daha geç teslim edilmesi bekleniyordu. Fakat Siemens firması elini çabuk tutarak beklenen teslimat gününden de önce Türkiye’ye ikinci Yüksek Hızlı Treni teslim etti.

Geçtiğimiz hafta başkent Ankara’ya gelen trenle ilgili seferlerde kullanılmadan önce yapılan rutin kontroller sürüyor. Birkaç ay içerisinde bu yüksek hızlı trenin de raylarda kendisine yer bulması bekleniyor.

Alman markası Siemens tarafından sonraki teslimatlarda ise hızlanma yaşanacak. Çünkü anlaşma gereği önümüzdeki ay içerisinde üçüncü, Nisan ayı içerisinde dördüncü ve bir sonraki ay içerisinde de beşinci yüksek hızlı trenin Türkiye’ye teslim edilmesi gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere Alman Siemens tarafından Türkiye’ye ilk teslimatı 2019 yılının Kasım ayında gelmişti. Hala test sürüşleri devam eden ilk yüksek hızlı trenin çok kısa bir süre sonra kullanılmaya başlanacağı müjdesi de verildi. Bunun kullanımına başlandıktan sonra diğer partilerde gelen yüksek hızlı trenlerin test aşamalarının daha hızlı bir şekilde geçmesi bekleniyor.

Aktif Yüksek Hızlı Tren Sayısı 19’dan 31’e Çıkacak

Bugüne kadar yurt dışından alınan ve faal olarak kullanılan yüksek hızlı tren sayısı 19. Şu anda Türkiye’ye 12 yüksek hızlı tren teslimatı için anlaşılan firma, bu 19 yüksek hızlı trenin de 7 tanesini yaparak teslim etmişti. Geriye kalan 12 yüksek hızlı tren ise İspanyol firma CAF tarafından üretilmişti. 12 siparişin de ülkemize kazandırılması sonrasında toplam yüksek hızlı tren sayısı 31’e çıkacak.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com

Yorum Yap