Ekonomi

Amerika Eski FED Başkanı Hayatını Kaybetti!

Amerika Eski FED Başkanı Hayatını Kaybetti!

1979 yılında ilk defa Amerika Merkez Bankasının başına getirilen Paul Vocker Jimmy Carter’ın Amerika başkanı olduğu dönemde ekonomi konusunda yaptığı hamlelerle adından söz ettirmişti. Ülkede yaşanan aylık enflasyonun % 1 civarında olduğunu gören ve bu enflasyonun dahi Amerika’da olmaması gerektiği felsefesiyle hareket eden Vocker o yıllarda şok bir terapi uygulayarak enflasyonu eritmeyi başarmış ve halkın takdirini toplamıştı. Vocker döneminde yıllık enflasyon %4’ün altına düşmüştü.

Paul Vocker’in FED Başkanı olmasıyla birlikte FED’in o güne kadar yaptığı görev çerçevesi de değişmiş ve serbest piyasa hükümleri uygulamaya geçmişti. O güne kadar FED yalnızca faizleri kontrol ediyor ve gerekli zamanlarda faiz baz puanlarını yukarı ve aşağı doğru oynatmakla yetiniyordu. Paul Vocker’in başkanlık döneminden sonra faizi piyasanın belirlemesinin önü açıldı. O dönemde faizlerin % 21,5 civarına çıkması büyük gündem yaratmıştı.

Vocker Zamanında Protestolara Maruz Kalmıştı

Amerika’da bugünkü Türkiye’de yaşadığımız sürekli fiyat artışlarının önüne geçen ve enflasyonu adeta tarihin kirli defterlerine gömen Paul Vocker bir zamanların en çok konuşulan bürokratlarından biriydi. Bazıları beğense de bazı müteahhitler yeterli kazancı sağlayamadıkları gerekçesiyle Vocker’i protesto etmişlerdi.

Paul Vocker’in en çok akıllarda kalacak özelliği ise tutumlu olması ve 2 metre uzunluktaki boyu olacak. Hayatını kaybeden Vocker’e devlet töreni yapılacak.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com

Yorum Yap