Otomobil

Avrupa Yeşil Düzeniyle Emisyon Düşecek!

Avrupa Yeşil Düzeniyle Emisyon Düşecek!

Doğanın zararlı gazlardan korunmasını öngören emisyon oranı birçok arabada belli bir rakamın üzerinde çıkamıyor ve araç üreticileri bu hususa dikkat etmek zorunda kalıyor.

Maliyetleri önemli miktarda artıran bu hususla ilgili Avrupa Birliği yeni bir açılım yaptı. Bu kapsamda geçmiş dönemde emisyon oranlarına ilişkin belirlenen rakamların önümüzdeki yıl yeniden güncellenmesine, bundan 4 yıl sonra, yani 2025 yılında ise sıfır emisyonlu araçların kullanılmasına karar verildi.

Avrupa Birliği tarafından alınan bu flaş karar otomobil üreticilerinin tepkisini çekti. Çünkü birkaç yıl önce belirlenen emisyon oranına ulaşabilmek için dahi dev otomobil firmaları büyük bir çaba içerisinde ve ürettikleri otomobillere ek harcamalar yapmak zorunda kalmaktalar.

Otomobil Sektörü Yara Alabilir

2021 yılında yeniden güncellenecek olan emisyon oranından sonra kendilerini yeniden güncelleyerek araç üretimlerinde değişikliğe gidilmesi gerekecek. Bunun yanı sıra 2025 yılında sıfır emisyonlu araç üretmeleri gerekecek. İşte bu tür olumsuz durumlar otomobil üreticilerinin karlılığını da minimum düzeylere çekecek.

Otomobil sektörünü derinden etkileyen Avrupa Yeşil Düzeni anlaşmasında geri adım atılıp atılmayacağı bilinmiyor. Fakat geri adım atılmazsa bugüne kadar üretilen ve piyasada dolaşmaya devam eden eski model araçlara ne olacağıyla ilgili de kimse bir öngörüde bulunamıyor.

Önümüzdeki günlerde Avrupa Birliği tarafından konunun yeniden ele alınarak detaylandırılmış şekilde bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap