Gündem

Avukatlık Çetesinden Dev Vurgun!

Avukatlik Cetesinden Dev Vurgun!

Tam 14 kişi tarafından kurulduğu belirtilen avukatlık çetesinin bugüne kadar 700 bin lira civarında bir soygun yaptığı anlaşıldı. İstanbul’da bir firmadan müşterilerinin bilgilerini çalan hırsızlar, bu kişileri teker teker arayarak borçları olduğunu ve icraya verileceklerini söyledi.

Tehditlerle müşterilerinden para koparmaya çalışan sahte avukatlar oldukça başarılı oldu. Bugüne kadar 50 kişiyi aynı yöntemle dolandıran ve toplamda 700 bin lira gibi yüksek miktarda bir paranın hesaplarına geçmesini sağlayan çete, bazı mağdurların yaptığı şikayet sayesinde çökertildi.

Dolandırıldıklarını anlayan mağdurlar suç duyurusunda bulundu. Hemen ardından Emniyet Siber Suçlarla Mücadele birimleri harekete geçti. Bir süre takip altına alınan sahte avukatlık çetesinin kendilerine zorunlu hayat sigortası yapan müşterileri hedef aldığı ve bir galeriden bu işlemi gerçekleştirdikleri öğrenildi.

Zanlılar Kıskıvrak Yakayı Ele Verdi

Bulundukları galeriyi adeta sahte bir çağrı merkezine dönüştüren çete üyeleri birçok kişiyi aynı anda aradı ve bir takım gerekçelerle icra edileceklerini söyleyerek tehdit etti. Borçlarını daha düşük bir rakam yatırmaları durumunda indirimli olarak kapatacaklarının da taahhütünü veren çete üyeleri, bu yolla büyük bir vurgunun altına imza atmayı başardı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün yaptığı operasyonla birlikte kıskıvrak yakalanan şüphelilerden bir tanesinin 15 Temmuz gazisi olması da dikkat çekti. Gözaltına alınan çete üyelerinin mahkemeye çıkarılmalarının ardından cezaevine gönderilmesi bekleniyor. Böyleye güvenlik güçleri başka insanların canını yakmadan bir suç şebekesini daha temizlemiş oldu.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com

Yorum Yap