Dünya

Avustralya Yangınından Müjdeli Haber!

Avustralya Yangınından Müjdeli Haber!

Avustralyalı itfaiyeciler tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin Yeni Güney Galler isimli eyaletinde bu haftasonu havalar bir anda soğumaya durdu. Sıcaklıkların etkisini az da olsa kaybetmesi itfaiyecilerin işine yaradı.

Çünkü her geçen dakika daha çok büyüyen yangın havaların soğumasıyla birlikte bu sefer küçülmeye meyilli hale geldi. Bunu fırsat bilen Avustralyalı itfaiyecilerin bölgedeki yangının büyük bir bölümünü kontrol altına aldığı belirtildi.

Sıcaklıkların azalmasının yanında bölgede esen rüzgarın eskiye nazaran daha yavaş esmesi de yangının sürekli farklı bölgelere yayılmasını engelledi. İtfaiyecilerin de işini kolaylaştıran bu durumun birkaç gün daha bu şekilde devam etmesi bekleniyor. Yapılan açıklamaya göre en az 10 gün daha hava sıcaklıkları önceki haftalara göre düşük seyredecek. Bu süreç geçildikten sonra havaların yeniden ısınıp ısınmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Yangının Bilançosu Çok Ağır

Avustralya’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde artması sebebiyle çıkan yangın 4 aydır durdurulamıyor. Çok büyük bir alanın yanması doğayı katlettiği gibi, içinde yaşayan milyonlarca hayvanın da yaşamına son verdi.

Bunun yanında birçok ev yanarak kül olurken, genellikle yanan evlerin içinde mahsur kalan kişilerden oluşan 27 kişinin ise hayatını kaybettiği açıklandı. Yangın bölgesinin kendi evini de içine aldığını görenler genellikle bu süreçte sahil bölgelerine doğru eşyalarıyla birlikte taşınıyor.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap