Teknoloji

Ayın Bilinmeyen Yüzü Ortaya Çıktı!

Ayin Bilinmeyen Yuzu Ortaya Cikti!

Her zaman ayın gündüz yüzünü görmeye alışık olduğumuz şu zamanlarda ayın karanlık halinin fotoğraflarının ortaya çıkmasıyla birlikte herkeste ilginç duygular oluştu.

Hatırlanacağı üzere Çin bir süre önce 2 farklı görev kapsamında uzaya uydular göndermişti. Yutu 2 ve Chang 4 isimleri verilen bu uzay araçları dünyaya çektikleri fotoğrafları başarılı olarak göndermeyi başardılar. Üstelik çektikleri görüntüleride ayın karanlık yüzü de yer alıyor.

Fotoğraflar incelendiğinde ayın yüzeyinin sanki üzerinden bir araç geçmiş gibi kalın izlerle bezenmiş olduğu görülüyor. Ayda hayat olup olmadığını akıllara getiren bu görüntüsü karşısında görevler hayretler içinde kalıyor. Ayın karanlıkta çekilen resimlerinde yer yer de yolların çatladığı ve gayri faal olduğu anlaşılıyor.

2 Uydunun Gönderdiği Fotoğraflar da Standartların Çok Üstünde

Edinilen bilgilere göre Yutu 2 ve Chang 4 isimli uyduların çektiği fotorğaflar oldukça kaliteli. Çünkü bu tarz çekimler çok güçlü kameralar ile yapılıyor. Fakat en büyük mesele çekimi yapmak kesinlikle değil. Bunun en büyük sebebi çekimi yapılan dosyaların büyüklüğüdür. Bu dosyayı depolama anlamında uzay araçları büyük sıkıntılar yaşamazlar. Çünkü dizayn edilen uydu aracında dahili hard disk oldukça önemli bir husus olarak büyük boyutta koyulmuştur. Fakat genellikle yüksek çözünürlüklü olan bu fotoğrafların uzaydan dünyaya gönderilmesi en büyük problemi ortaya çıkarmaktadır.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap