Otomobil

Ayıplı Sıfır Araca Değişim Kararı!

Ayıplı Sıfır Araca Değişim Kararı!

Sıfır üretim bir araç alarak kullanma aşamasında motor arıza ışığının yandığını gören ve motorun yağ yaktığını fark eden Fatih Ünlü isimli vatandaş hakkını arama mücadelesinde ilk olarak satıcıyla temas kurdu. Durumu anlatan Fatih Ünal aracının değiştirilmesini talep etse de yetkili serviste parça değişimi yapılacağı söylendi.

Sıfır aldığı aracın yaklaşık 40 bin liraya yakın parçasının değişimini istemeyen Fatih Ünal’ın söyledikleri dikkate alınmadı ve yetkili servis değişim sağladı.

Bu günden itibaren yeniden arabasına ulaşan Fatih Ünal, bir süre aracı kullandıktan sonra aynı hatayı alarak yeniden satıcıların yanına gitti. Parça değişimi yapmalarına rağmen aracın hala aynı hatayı vermesinden dolayı garantiyi devreye sokmak istediğini ve değişim hakkını kullanmak istediğini söyleyen Fatih Ünal yine olumsuz bir cevap alınca soluğu mahkemede aldı.

İzmir 1. Tüketici Mahkemesi konuyla ilgili verdiği kararda Fatih Ünal’ın haklı olduğuna hükmetti ve aracın firma tarafından geri alınarak yenisiyle değiştirilmesine karar verdi.

Resmi Olarak İhtar Çekmelisiniz

Bu tür durumları yaşayan fakat bir çare bulamayanlar için bazı tavsiyelerde bulunan Fatih Ünlü’nün avukatı, herkesin hakkını araması gerektiğini belirterek noterden çekilen ihtarın önemine vurgu yaptı. İstediğiniz dışında birşey yapanlar için sözlü değil, resmi ihtar çekerek işlem gerçekleştirmeleri gerektiğini söyleyen avukat Sertaç Çetin, verilen karar doğrultusunda icra işlemlerini beklediklerini ve yeni araçlarına kavuşacakları günü beklediklerini söyledi.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap