Bakan Selçuk, Bakü Şehitliğini Ziyaret Etti!

Şehitlikte Azerbaycan’ın geçmiş Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret eden Ziya Selçuk, sonrasında ise Azerbaycan ve Türk şehitliklerini ziyaret etti ve çelenk bıraktı. Ziya Selçuk şehitlik ziyareti sonrasında ise Azeri mevkidaşı Ceyhun Bayramov’un yanına giderek ikili görüşmelerde bulundu. Bakan Selçuk, mevkidaşı ile yaptığı görüşme sonrasında basın mensuplarına bir bilgilendirme yaptı.

Ziya Selçuk konuşmasında, Azerbaycan ile bir millet, iki devlet anlayışı kapsamında uzun vadeli işbirlikleri yapmak istediklerini, sadece eğitim alanında değil ulaştırma, ekonomi ve enerji gibi konularda da Azerbaycan ile Türkiye’nin daha çok fikir alışverişi ve işbirliğinde bulunması gerektiğini söyledi.

Bakan temaslar ile alakalı ayrıntılı raporu Cumhurbaşkanına sunacak

Azeri mevkidaşı Ceyhun Bayramov da Ziya Selçuk tarafından yapılan ziyaretin başarılı geçtiğini umduğunu söyledi. Azerbaycan’ın eğitim sistemiyle ilgili bilgi almasının önemine vurgu yapan Ceyhun Bayramov, görüşmelerde stratejik bir takım kararlar alındığını duyurdu.

Önümüzdeki günlerde bu kararlara ilişkin iki devlet arasında protokolün hazırlanması ve iki tarafın mutabık kalmasıyla bu protokollerin iki bakan tarafından imzalanması ve faaliyete geçirmesi bekleniyor. Uluslararası Eğitim ve Kariyer Fuarı etkinliği kapsamındaki Azerbaycan temasları cuma günü sona erecek olan Bakan Selçuk, dün akşam Türkiye’ye döndü ve Azerbaycan temasları kapsamında detaylı bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak.

Etiketler: