2019-10-23T07:51:26+03:00
Ana Sayfa Gündem 23 Ekim 2019 100 Görüntüleme

Bakanlık Göreme İddaalarına Son Noktayı Koydu!

Kısa süre önce Nevşehir il sınırları içinde yer alan ve önce UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine konulmuştu.

Sonrasında da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Milli Park statüsüne kavuşturulan Göreme Vadisinin milli park statüsünden çıkarılmasıyla ilgili bir takım iddaalar ortaya atılmıştı. Bu bölgede imar barışından sonra dikilen kaçak binalarla ilgili devletin yeterli önlem ve yaptırımları almaması eleştirilerek bu bölgenin artık milli park geçmediği yönündeki eleştirilere Kültür ve Turizm Bakanlığı bir açıklama yaparak son noktayı koydu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; Göreme Vadisinin milli park olmaktan çıktığı ve bu alanın rant için çeşitli kişilere yapılaşma izni verileceğiyle ilgili medyada haberler olduğu hatırlatılarak, bu haberlerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Alanda sadece milli park değil, sit alanları, kültür ve turizm koruma bölgesi gibi alanların da yer aldığı, bu sebepten dolayı bölgeler arasında kimin yetkili olduğuyla ilgili bir karışıklık yaşandığı ve bu karışıklıktan faydalanan bazı müteahhitlerin bölgede kaçak yapılaşmalar yaptıklarının anlaşıldığı belirtildi.

Kaçak yapılaşmalarla da mücadele edildiğini söyleyen Bakanlık yetkilisi bugüne kadar 70 adet yapının Bakanlık kararıyla yıkıldığını da söyledi. Bölgenin milli park statüsünün hala geçerli olduğu vurgulanırken, Kapadokya alanının daha da genişletildiği ve bu bölgede kaçak yapılaşmaya Bakanlık olarak izin verilemeyeceği ifade edildi. Vatandaşların ise bu açıklamaya tepkisi olumlu yönde oldu. Bu tür tarihi mirasların korunması gerektiği ayrıca daha hassas davranılması gerektiğini söylediler.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.