Teknoloji

Bakanlıktan Ekolojik Koridor Adımı!

Bakanlıktan Ekolojik Koridor Adımı!

Son olarak Çanakkale ilindeki Kaz Dağlarında Kanadalı bir şirketin maden arama amaçlı ağaçları katletmesinden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir adım geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada Türkiye’deki doğal yapının bozulmasını engellemek ve farklı bölgelerde yer alan doğal yapıyı birbirleri ile temas ettirerek türlerin geçiş yapabilmesini sağlamak amacıyla Türkiye çapında tam 22 ekolojik koridor oluşturulacağını söyledi.

Projenin en önemli kazancı canlıların biyolojik olarak devam edebilmesini sağlaması olarak öne çıkıyor. Kurulacak olan ekolojik koridorlarla ekosisteme destek verileceğini vurgulayan Bakan Kurum, birbirinden bağımsız olarak kendi içinde ekolojik sistemini koruyabilen alanların birbirleriyle birleştirilmesinin uzun vadede büyük fayda getireceğini söyledi.

Koridorlar Millet Bahçelerine Bağlanacak

Murat Kurum, kurulacak olan bu koridorların bazılarının da millet bahçelerine bağlanacağını söyledi. Ankara’da bulunan Eymir Gölü habitatıyla İmrahor Vadisi arasında kalan bölgeye ve İstanbul’da Beykozun kuzey kesimi ile Beykoz Ormanları arasına kurulması düşünülen ekolojik koridorlardan bahseden Bakan Kurum, belirlenen bu alanlarda kurulacak koridorlar sayesinde, habitat özelliğini kaybetmeden uzun yıllar muhafazası sağlanacak bu alanların nesilden nesile aktarılabileceğini söyledi. Ekolojik koridorların kurulmasıyla birlikte korunan alan sayısındaki artışın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hedefini tutturmasına katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com