Bu tarz olaylar ve açıklamalar karşısında doların seyrinin pek değişmemesi oldukça şaşırtıcı olarak karşılanmıştı. Bu konularla doğrudan olmasa da dolaylı bir şekilde açıklama yapan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, yatırımcıların son zamanlardaki tutumlarına ilişkin bilgiler verdi.

Amerika’da 18 Ekim tarihinde düzenlenen IMF yıllık toplantısında bir resepsiyon veren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bu resepsiyonda dünyanın saygın finans kuruluşlarının temsilcileri ile görüştüklerini söyledi. Yapılan ikili görüşmelerde Türkiye’nin içinde bulunduğu operasyonun neden gerekli olduğunun da anlatıldığının altını çizen Günay, yatırımcılar tarafından Türkiye’de meydana gelen olumlu olayların yatırımcılar tarafından yakından takip edildiğini söyledi.

Türkiye Ekonomisi Uzun Vadede Güven Veriyor

Yapılan yıllık toplantılarda Türkiye’ye ilişkin yatırımcıların söylemlerinden bahseden Aydın; yatırımcıların Türkiye’yi 1 yıl önce iyi bulmazken, son 1 yıl içinde ülkede gerçekleşen olaylarla birlikte yeniden yatırım yapılabilecek bir alan olarak gördüklerini söyledi. Aydın ayrıca yatırımcıların, Türkiye ekonomisinin uzun vadede gelecek vaat ettiğini düşündüklerini de belirtti.

Petrol fiyatlarıyla ilgili de konuşan Hüseyin Aydın yakın zamanda petrol ve mazot fiyatlarında ani artış yaşanmasına ihtimal vermediğini belirtti. İklimlerin zamanının yavaş yavaş kaymasından dolayı da ekonomik sonuçlar yaşandığını belirten Hüseyin Aydın, turizm sektörü ile ilgili çalışmalar yapılmasının gerekliliğini vurguladı.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap