Harekat kapsamında bölgede Suriye Milli Ordusu (SMO) askerleri ile YPG/PKK’lı teröristlerle girilen şiddetli çatışmal yaşandı. Bu çatışmaların ardından Tel Abyad ilçe merkezinin tamamında kontrol sağlandı. Ayrıca Tel Abyad ve Resulayn ilçe merkezleri ile Suluk beldesi ve 62 köy terör örgütünün elinden kurtarıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu telefonda bölgedeki harekatla ilgili bir görüşme yaparak, Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili bilgi alışverişinde bulunurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada “Fırat’ın doğusunda başarıyla sürdürülen Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 590 oldu.” denildi.

Bölgede operasyonlar devam ediyor

Türkiye’nin büyük bir kararlılıkla sürdürdüğü operasyonun bu bölgedeki tüm terör unsurlarının tüm silahlar bırakılana ve oradaki teröristler teslim olana kadar sürdürüleceği vurgulandı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeyinde tehdit oluşturan örgütün silah bırakma çağrılarını karşılıksız bırakması üzerine, 9 Ekim günü Fırat’ın doğusuna yönelik Barış Pınarı askeri harekatını başlattı.

Suriye Milli Ordusu askerlerinin de katıldığı harekat kapsamında havadan ve karadan ateş altına alınan teröristlerin elinde bulunan iki önemli kent olan Tel Abyad ve Resulayn ele geçirilerek bu bölge teröristlerden tümüyle arındırıldı. Ayrıca bu kentlere ait kırsaldaki çok sayıda köyde güvenlik ve asayiş tam anlamıyla sağlanmış oldu.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap