Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından desteklenen bu konferansta açıklamalar yapan Recep Bildik, Türkiye’deki finansal altyapının daha sürdürülebilir olması için çalışmalarını derinleştirdiklerini ve TL cinsinden sermaye ve risk odaklı bir finansal altyapı kurulmasının adımlarının atıldığını açıkladı.

Borsa İstanbul’un Türkiye piyasasındaki etkisinin azımsanamayacak kadar fazla olduğunu söyleyen Bildik, sürdürülebilirlik endeksi verisinin geliştirilmesi için BİST tarafından birçok faaliyet yürütüldüğünü söyledi. Borsaya şirketlerin girmesi için bir takım standartlar olduğunu kaydeden Bildik, şirketlerin yayınladıkları sürdürülebilirlik raporlarını dikkatlice takip ettiklerini, bu takibin sonucunda şirkette büyüme göremeleri durumunda bu şirketlerin hisselerinin BİST’e alındığını söyledi. Böylece sürdürülebilirlik endeksinin yükselmesine katkıda bulunduklarını söyleyen BİST Direktörü Bildik, yükselen bu trendle ilgili kendilerinin de seçim yapmalarının çok memnun edici olduğunu söyledi.

Olaylara Güney Kore örneği veriliyor

Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlıkları ile eş güdümlü bir çalışma sergilediklerini söyleyen Bildik, sürdürülebilir bir finans altyapısı oluşturmak için var güçleriyle çalıştıklarının altını çizdi. Türk toplumu ile devlet kurumlarının birbirlerini dengeleyici unsurlar olarak hareket etmesi gerektiğini de söyleyen Bildik Güney Kore örneğini vererek, orada farklı kurumların bir araya gelerek ülke ekonomisine maksimum fayda sağlayacak ekonomi çözümlerini benimsediklerini söyledi.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap