Teknoloji

Boeing 737 Max’da Yeni Problem!

Boeing 737 Max’da Yeni Problem!

Hatırlanacağı üzere Boeing firmasının ürettiği 737 Max uçakları dünya genelinde peş peşe kazalar yaptıktan sonra hizmetten geri alınarak Amerika’ya gönderilmişti.

Yaşanan kazalar çok sayıda yolcunun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmış ve dünya firmaya yoğun tepki göstermişti. Geçen 1,5 yıllık sürecin ardından yeniden hizmete verilemeyen Boeing 737 Max uçaklarıyla ilgili yeni bir problemle daha karşılaşıldığı öğrenildi.

Dünya havacılık otoriteleri tarafından kısa bir süre içerisinde yeniden hizmete dönmesi beklenirken yeni bir yazılımsal problem şokuyla karşı karşıya kalan Boeing 737 Max uçağında çalışmaların daha uzun bir süre alması bekleniyor. Yapılan testler sonucunda uçağın yazılımla ilgili uçuş kontrol sorununun bulunduğu görüldü. Bunun yanında zaman zaman uçağın elektrik hatlarında beklenmedik bir şekilde kısa devreler yaşandığı da görülünce çalışmaların tahmini bitiş tarihi bir hatlı ötelendi.

Firmaya Güven Azaldı

Geçmiş dönemde bu uçakların yaşadığı kazalarda da ilginç yazılımsal problemlerle karşılaşılmıştı. Otomatik pilotun uçağı devralması ve pilota istese de kontrol etme şansı vermemesi sebebiyle geçmiş dönemde uçaklar dalış gerçekleştirerek havaya uçmuştu.

Bu yaşanan olaydan sonra Boeing firmasına ve özellikle dev büyüklükteki Max 737 uçaklarına güven bir hayli azalmıştı. Firma tarafından uçağın yeniden hizmete gireceği tarihin uzatıldığı aktarılsa da hangi tarihte geri döneceğine dair net bir açıklama yapılmadı.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap