Brexit Gerçekleşirse Messi İngiltere’ye Giremeyecek!

Avrupa Birliğinden çıkmak üzere olan İngiltere’de eğer Brexit gerçekleşir ve Avrupa Birliğinden kopulursa; Messi İngiltere sınırına adımını atamayacak. İngiltere’nin yasalarına göre bir kişinin herhangi bir mahkemesi olmuş ve olumsuz sonuçlanmışsa yalnızca Avrupa Birliği pasaportu varsa ülkeye giriş yapabiliyor. Fakat Avrupa Birliğinden çıkış yapıldıktan sonra bu yasanın geçerliliğini yitireceği konuşuluyor.

İşte bu senaryo gerçekleşirse Messi’nin aldığı vergi cezası, onun herhangi bir maç ya da tatil amaçlı İngiltere’ye girmesinin engelleneceğini ortaya koyuyor. İngilterede göçmenlerin vize işlemleriyle ilgili uzman seviyesinde bilgi sahibi olan Andrew Osbourne tarafından ortaya atılan bu iddia ülkede bir hayli geniş yer buldu. Ousburne yaptığı açıklamada İngiltere’de şampiyonlar ligi finali oynanacak dahi olsa, Lionel Messi’nin ülkeye giremeyeceği için maçta da takımını yalnız bırakması gerekeceğini söyledi.

Henüz yetkililer bir açıklama yapmadılar

Ousburne açıklamasının devamında 2023 yılında İngiltere’de oynanacak olan Şampiyonlar Liginde bir sorun yaşamaması için UEFA tarafından girişimde bulunulması gerektiğini hatırlattı. Oldukça katı bir politika izleyen İngiltere’ye 2008 yılında Amerikalı Martha Stewart ve 2010 yılında Chris Brown haklarında olumsuz sonuçlanmış davaları olması sebebiyle girememişlerdi. Konuyla ilgili ortaya atılan iddaaya henüz İngiliz yetkililerden ya da Lionel Messiden bir cevap gelmezken, sosyal medyada konu bir hayli popüler hale geldi.

Etiketler: