2019-12-06T17:40:50+03:00
Ana Sayfa Otomobil 17 Ekim 2019 44 Görüntüleme

Bulgaristan Fabrika İçin Hamle Peşinde!

Almanya’nın otomotiv devi Wolkswagen tarafından Manisa şehrinde açılması planlanan dev otomobil fabrikasının ertelenmesi kararıyla birlikte Bulgaristan’dan bu konuda bir hamle geldi.

Türkiye’ye yapılması uzun zamandır düşünülen ve sona gelinen anlaşmada son anda imza atmayı ertelediğini duyuran Alman devi Wolkswagen firmasını kendisine çekmek isteyen Bulgaristan, şirkete verdikleri teşviğin 2 katına çıkarıldığını duyurdu.

Türkiye’nin son günlerde Avrupa basınında Barış Pınarı Harekatıyla fazlasıyla gündeme gelmesinin de etkisinin olduğu söylenen karardan sonra Wolkswagen’in ne şekilde hareket edeceği merak ediliyor. Bazıları bu kararı Wolkswagen’in tamamen Türkiye’den vazgeçmesi olarak yorumlarken, bazıları da firmanın Türklere tepkili olan kendi vatandaşına algı oyunu yaptığını ve kısa bir süre sonra sözleşmeye imza atarak Manisa’da üretim tesisinin kurulacağını düşündüğünü söyledi.

Ab Kararları çiğneniyor

Wolkswagen’in düşüncesi ne olursa olsun, Bulgaristan’ın yaptığı bu somut teşvik hamlesi, bazı kararların değiştirilmesi için oldukça önemli bir done olarak öne çıkıyor. Bulgaristan’ın eski Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev tarafından ortaya atılan iddaa da, Wolkswagen firmasına şu anda 135 milyon euro kadar destek verildiğini, bu destek miktarının 250-260 milyon euro arası bir noktaya çıkarılması için gerekli kaynağın bulunduğu belirtildi.

Bu konuyla ilgili Wolkswagen firmasına da bir teklif ilettiklerini ve henüz cevap alamadıklarını söyleyen Rosen Plevneliyev Türkiye’nin devlet teşviği konusunda AB kararlarını çiğnediğini de söyleyerek, Türkiye’nin AB üyesi olmadığı konusunda bilgisizliğini göstermiş oldu.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Yamahadan Gençlik Hamlesi!

Yamahadan Gençlik Hamlesi!

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.