Genellikle Türkiye’ye gelip yerleşen ama aradığını bulamayarak Avrupa ülkelerinden birine gitme hayali kuran kişilerin tercih ettiği bu yöntemde sürekli yakalamalar oluyor. Genellikle Yunanistan’la Türkiye’nin arasında bulunan Meriç Nehri üzerinden yurt dışına kaçmak isteyen kişiler, bazen de özel bir tekneye kapasitesinini çok üstünde kişiyle binerek Yunan adalarına geçmeye çalışmaktadırlar. Buna benzer bir olay da dün Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde geldi.

Alınan bilgilere göre Sahil Güvenlik Ekipleri Ayvacık ilçesi içerisinde 4 farklı noktadaki gemilere operasyon düzenledi. Bu operasyonlardan sonra gözaltına alınan tam 211 kişi mahkemeye sevk edildi. Kaçak göçmenlerin lastik bot yardımıyla Yunanistan’ın Midilli adasına gideceği öğrenildi.

Alınacak Tedbirler Merakla Bekleniyor

Emniyette işlemleri tamamlandıktan sonra Ayvacık Yabancıları Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilecek olan kaçak göçmenler buradaki işlemlerinin ardından memleketlerine bir daha Türkiye’ye girmemek üzere uğurlanacak.
Geçtiğimiz günlerde de Edirne’nin Enez ilçesinde lastik botla Yunanistan sınırına geçerken yakalanan 37 kaçak göçmen vardı. Bu 37 kişinin de aynı şekilde işlemlerinin devam ettiği bildirildi. İşlemler bittikten sonra savcı ve hakimin huzuruna çıkacak olan bu kişilerle ilgili ne tür bir adli tedbir uygulanacağı merak ediliyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap