Gündem

Çanakkale’de Nusret-2019 Davet Tatbikatı!

Çanakkale’de Nusret-2019 Davet Tatbikatı!

NATO ve Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı kontrolünde gerçekleştirilen Nusret-2019 Davet Tatbikatı, Türkiye’nin ev sahipliğinde resmî olarak başladı. Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı yüzer ve uçar birlikler eşliğinde birçok ülkenin gözlemcisinin yakın takibinde başlayan Davet Tatbikatı, Çanakkale ve Saros Körfezi’nde başladı.

Nusret-2019 Davet Tatbikatı öncesi TCG Nusret gemisinde gerçekleştirilen basın toplantısında basın mensuplarının soruları yanıtlanırken tatbikat hakkında da çeşitli bilgiler paylaşıldı. Toplantıda Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Mayın Filo Komutanı Tuğamiral Mehmet Baybars Küçükatay, NATO ve gözlemci ülkelerin yetkilileri ve askerleri bulundu.

Tatbikat 20 Ekimde sona erecek

Gerçekleştirilen tatbikatla ilgili olarak basın mensuplarının sorunlarını da yanıtlayan Mayın Filo Komutanı Tuğamiral Mehmet Baybars Küçükatay, “Nusret-2019 Davet Tatbikatı, her yıl Türk Deniz Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde gerçekleşmektedir. Planlı şekilde icra edilen ve fiili bir mayın harbi tatbikatıdır. Gün itibariyle başlayan Nusret-2019 Davet Tatbikatımız 20 Ekim tarihi itibariyle sona erecek.

Nusret-2019 tatbikatımız, Türk Deniz Kuvvetleri ile dost ve müttefik olan diğer ülkelerin deniz kuvvetleri arasında gerçekleştirilen işbirliği kapsamında gerçekleşen bir uygulamadır. Her yıl icra ettiğimiz tatbikatın maksadı birlikte çalışabilme planlarımızı güçlendirmektir,” değerlendirmelerinde bulundu.

 

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com