2019-10-14T08:18:11+03:00
Ana Sayfa Dünya 14 Ekim 2019 51 Görüntüleme

Çin Lideri 23 Yıl Sonra Nepal’de!

Hindistan ile Çin arasında bulunan ve ülkemizin 3’te 1’i kadar bir büyüklüğe sahip olan Nepal’e 23 yıl sonra bir Çin Devlet Başkanı ziyarette bulundu.

Komşu olmalarına rağmen iyi diplomatik ilişkilere sahip olmayan Çin ve Nepal ülkeleri uzun bir aradan sonra ortaklıklar kurmak amacıyla Devlet Başkanları nezdinde yeniden bir araya geldi. Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’i havalimanında Nepal Başbakanı Sharma Oli ve Nepal Devlet Başkanı Bidhya Devi Bhandari birlikte karşıladılar. İki lider arasındaki görüşmelerin ise yarın yapılması bekleniyor.

En çok merak edilen konu 23 yıl sonra bir araya gelen iki ülke liderlerinin hangi konularda anlaşma yapacağı oldu. Bu konuda kamuoyunu bilgilendiren ittifak partisinin sözcüsü yaptığı açıklamada iki liderin görüşmesindeki en önemli konunun iade anlaşması olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki ilişkiler bundan sonra daha iyi olmalı

İade anlaşması konusunun dışında görüşülecek konularla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, iki ülke arasında bir demir yolu yapılması, Çin ile Nepal arasında bulunan sınırın güvenliğine ilişkin hususlar, kaçak sınır geçişleri için alınacak tedbirler ve dolandırıcılık – kaçakçılık faaliyetlerinin engellenmesine ilişkin konuların görüşülmesi bekleniyor.

Uzun bir sürenin ardından bir araya gelecek ikilinin bu görüşmesinin devamının gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor. Alınan bilgilere göre Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ziyaret sonunda Nepal Devlet Başkanını ülkesine davet edecek. Yapılan bu tarihi ziyaretten sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin gittikçe daha olumlu bir çizgide yürümesi bekleniyor.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.