2019-10-20T22:39:39+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 20 Ekim 2019 86 Görüntüleme

Çin’in Deneysel Uydusu Uzaya Gönderildi!

Çin Halk Cumhuriyeti, Sichuan eyaletindeki Xichang Satellite Launch Center'dan, benzerlerinden farklı bir teknolojiyle çalışan ve iletişim hizmetlerine yönelik olan bir deney uydusu fırlattı.

Long March (Uzun Yürüyüş) adındaki uydu, 3B roketiyle başarılı bir şekilde yörüngeye gönderildi. Roketin belirlenen bölgeye sorunsuzca ulaştığı kaydedildi.

Çin Uzay Teknolojisi Akademisinin uzun zaman önce yaptığı uydu, çoklu bant ve yüksek hızda iletişim teknolojilerinin denemelerinde kullanılacak. Göndermenin, Uzun Yürüyüş roket serisinin 315’inci görevi olduğu bildirildi. Çin uzay çalışmaları konusunda lider ülke olma konusunda hararetli çalışmalara bir yenisini daha eklerken, uzay yarışında “ben de varım” diyerek bu konuda diğer ülkelerle başa baş mücadele ediyor.

Amerika ve Rusya’dan sonra girdiği “uzay yarışında” son yıllarda ki hızlı ilerleyişi ile öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay yörüngesinde ve karanlık yüzünde yaptığı işler ile iddialı projeleriyle 2045’te “uzayın lideri” olmayı hedefliyor.

Dünya üzerindeki en kalabalık ülke olan Çin, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ünvanına da sahip. 2016-2020 dönemini kapsayan “13’üncü 5 Yıllık Kalkınma Planı”nda önemli yere sahip uzay programında attığı adımlar, dünya kamuoyu tarafından da büyük bir dikkatle takip ediliyor.

2019’da kademeli olarak Çin ve çevresindeki ülkelere konumlandırma ve harita hizmeti sağlamaya başlayan uydular, 2020 yılına kadar, dünyanın tümüne hizmet sağlayacak.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.