Kara listeye alınma sebebi olarak bu 8 firmanın müslüman azınlıklarının insan haklarını ihlal etmesi gösterilirken, kara listeye alınmaları sonucunda bu firmaların Amerika’da bulunan şirketler için çalışmaları ve hizmet sağlamaları yasaklandı. Buna çözüm olarak Çinli şirketlerin uluslararası işlerini yaptırdığı taşeron firmaları kullanarak aynı hizmeti Amerikalı şirketlere vermek gibi görünüyor.

Amerikan başkanı Trump tarafından kara listeye alındığı duyurulan Çin şirketinden Hikvision, dünya çapında büyük marka olma özelliğini taşıyor. Dünyada kullanılan güvenlik kameralarının neredeyse yüzde 35’inin üreticisi olan Hikvision’ın yanında yapay zeka konusunda oldukça kendini geliştirmiş SenseTime Group ve Megvil Technology de kara listeye alınan firmaların arasında yer alıyor.

Trump ülke ekonomilerine darbe vuruyor

Amerika başkanı Donald Trump tarafından son zamanlarda oldukça popüler hale gelen twitter aracılığıyla tehdit ve dünyaya şov konusu özellikle Avrupa Birliği tarafından sert bir dille eleştiriliyor. Bilindiği üzere Donald Trump, Türkiye tarafından Suriyenin kuzeyine yapılacak olası bir operasyonla ilgili de bir twit atmış ve Türkiye’nin ileriye gittiğini düşündüğünde ekonomisini başına yıkacağını söylemişti. Çin ile gerilen ekonomik ilişkilerde de aynı çizgiyi izleyen Trump, tutarsız twitleri ile dünyanın ekonomik seyrini alt üst etmeye devam ediyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap