Gündem

Çocukları Dağa Götürmek İçin Instagram’ı Kullandılar!

Çocukları Dağa Götürmek İçin Instagram'ı Kullandılar!

Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, hava yolu ile Bodrum’dan Van’a gelen 2 çocuğu bir ihbar üzerine durdurarak yaptığı sorgulamada, inşaat işçisi olarak çalışan 2 çocuğun sosyal paylaşım sitesi Instagram üzerinden kendilerine ulaşan bir örgüt üyesinin, PKK’yı öven ve örgüte katılmaları durumunda kendilerine daha güzel bir yaşam vadeden açıklamalarda bulunup, örgütte yaşam şartlarının gündelik hayattan çok daha iyi olduğunu, daha özgürlükçü bir yaşam olduğunu söylediğini, kendilerini dağa götüreceklerini bildirdiklerini anlattı.

Bu sebeple çocuklar uçak bileti alıp, örgüt üyeleriyle buluşmak üzere Van’a geldiklerini söyledi. Çocuklar polise verdikleri ifadelerinde “PKK terör örgütüne daha iyi bir yaşam vaadiyle kandırıldık ve şimdi çok pişmanız. İnşaatlarda ağır koşullarda çalışmaktan perişan olduğumuz için örgütte hayat şartlarının daha iyi ve daha güzel olduğu bize anlatılınca çok etkilendik” diye konuştular.

Örgüt Üyeleri Tutuklandı

Polisin başlattığı inceleme sonrasında 2 çocuğu kandırdıkları belirlenen 4 örgüt üyesinin kimlikleri ve adresleri tespit edildi. Yakalandıktan sonra adliyeye gönderilen 4 PKK üyesi şüpheli terör örgütüne üye olmaktan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kandırılan 2 çocuk mahkeme tarafından önce adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı ve sonrasında çocuklar sağ salim ailelerine teslim edildi.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com