Tartışmanın gündeme gelmesinin ardından yaptığı ilk açıklama ile akıllarda soru işareti bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı son açıklama ile %50 tartışmalarına son noktayı koydu: Bu Faruk Bey’in düşüncesidir. Partimizin böyle bir görüşü yok.

Eski bakanlardan ve AKP’nin kurucu üyelerinden biri olan Faruk Çelik, başkanlık seçimleriyle ilgili skandal bir açıklamaya imza atmış, tüm Türkiye’nin gündemini bir anda meşgul etmişti. Seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilme şartı olarak yer eden %50+1’in insanları yoracağını ileri süren Faruk Çelik, “Seçimin ilk turunda %40 ve üzeri oy alanın seçilmesi gerekiyor. %50+1 formülü Türkiye’yi yormuştur ve yormaya devam edecektir,” açıklamasında bulunan Faruk Çelik, Ankara kulislerinde yüzde 40+1 formülünün tartışılmasına yol açmıştı.

Söz konusu açıklamalar bana ait deildir

Ortaya atılan tartışmayla birlikte dikkatler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelmişti. Tartışmaların sıcaklığıyla yaptığı ilk açıklamayla birlikte akıllarda soru işareti bırakan Erdoğan, konuyla ilgili olarak yaptığı son açıklamayla tartışmalara son noktayı koydu.

Faruk Çelik’in MYK toplantısında yaptığı açıklamanın meclis resepsiyonunda yanlış yerlere çekildiğini öne süren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Söz konusu açıklamalar Faruk Bey’in kendi düşüncesidir. Partimizin görüşü bu yönde değildir. %50 bizim millete onay için sunduğumuz ve milletin de kabul ettiği bir sistemdir,” dedi.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap