Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde Gençler Yarıştı!

Deneyap Teknoloji Atölyesi'nde Gençler Yarıştı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projelerinden biri olan Deneyap Atölyelerinden bir tanesi de Hakkari’ye kurulmuştu. Bu atölyede uzun bir süredir eğitim alan genç çocuklar yeteneklerini sergileyerek teknolojiyi en iyi şekilde kullanacak şekilde ürünler icat ettiler. Ortaya çıkan ürünlerini birbiriyle yarıştıran gençler yarışmada şampiyon olabilmek için kıyasıya mücadele ettiler.

Teknolojinin iyice gelişmesi günümüzde genç nesil’in olaylara bir başka bakmasına da sebep oluyor. Artık bazı olaylara analitik düşüncenin de katılmasıyla gençler tarafından verilen tepkiler kimileri tarafından yadırganıyor. Durum böyle olunca çocukların büyük ebeveynlere uyması yerine, büyüklerin çocuklara göre kendilerini ayarlaması gerekiyor.

Bu analitik düşünce yapısına sahip çocukların ise günden güne daha fazla eğitilerek birçok yönden bilgiyle donatılmaları gerekiyor. İşte bu kapsamda yapılan projelerden biri olan Deneyap Teknoloji Atölyesi projesi bu hedefe ulaşmada en yararlı projelerin başında geliyor.

Yarışma İlerleyen Dönemlerde Tekrar Yapılacak

Deneyap Atölyeleri bugüne kadar Türkiye’nin 12 şehrinde kuruldu ve sürekli genç öğrencilere buralarda eğitimler verilmeye devam ediliyor. Hakkari’deki Atölye’de gerçekleşen yarışmada yaklaşık 130 öğrenci icatlarını yarıştırdı. Bu icatların her biri birbirinden güzeldi.

Velilerin çok yoğun bir şekilde katılım gösterdiği yarışmadaki bu ilgi hem öğretmenleri, hem de yarışmada icatlarıyla yarışan genç öğrencileri mutlu etti. Birçok robotun da sahne aldığı yarışmanın ilerleyen zamanlardan tekrar tekrar yapılacağı ve gençlerin sürekli yeni birşeyler üretmesinin teşvik edileceği belirtildi.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap