Trafiğin kilitlendiği, telefon şebekelerinin düzgün çalışmadığı ve tam bir karmaşanın yaşandığı o günden sonra fay hattı kırıkları dolayısıyla İstanbul’da yakın zamanda daha büyük bir deprem olması beklentisi, aradan geçen 3 haftaya rağmen hala İstanbullularda endişe yaratmaya devam ediyor.

Beklenen depremle ilgili bir açıklama da İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümünde görev yapan Doktor Gülsen Uçarkuş’tan geldi. Uçarkuş yaptığı açıklamada depremin Kumburgaz fay kolu üzerinden gelmesini beklediğini belirtti. Uzun bir süredir Kumbargaz fay hattında bir hareketlenme olmadığını söyleyen Uçarkuş, bu kol üzerinde çalışmalarının sürdüğünü ve titizlikle aktivitelerin takibinin yapıldığını belirtti.

10 yıl içerisinde büyük deprem olabilir

Depremin ne zaman olmasını beklediği sorulan Uçarkuş, sadece Türkiye’de değil, dünyanın hiçbir yerinde depremin zamanıyla ilgili kesin bir şey söylenemeyeceğini belirtti. Genellikle 3 ay ile 30 yıl arasında bir fay hattının kırılarak büyük depreme sebep olduğunu söyleyen Uçarkuş, Türkiye’de 20 yıldır büyük deprem olmadığını, tahmini olarak en geç 10 yıl içinde büyük bir deprem olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Türkiye’nin teknolojik olarak deprem algılama ve değerlendirme alanında oldukça geliştiğini de söyleyen Gülsen Uçarkuş, 5.8’lik depremin fay içindeki enerjiyi boşaltmasıyla ilgili ise yaşanan depremin bu kadar büyük bir deprem olmadığını da söyledi.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap