Eğitim

Dijital Sınıf Projesi Bornova’da Hayata Geçti!

Dijital Sınıf Projesi Bornova’da Hayata Geçti!

İlk olarak İzmir’in Bornova ilçesinde uygulamaya geçirilen projenin açılış töreni gerçekleştirildi. Proje kapsamında öğrenciler okullara gitmek zorunda kalmadan bilgisayarlarından ya da akıllı telefonlarından bağlanarak dersleri takip edebilecek, soru çözebilecek ve öğretmenlere anlık olarak soru sorabilecek. Derslerde yapılan çözümlemelerin başarı oranlarının da istatistiki olarak takibi yapılabilecek ve bu verilere öğrencilerin velileri de ulaşarak kendi çocuklarının performansı takip edilebilecek.

3,700 saate yakın eğitim videosu da öğrencilerin her daim açıp izlemesi için sistem üzerinde hazır bulundurulacak. Üstelik bu eğitim videolarını duyma engelli vatandaşların da takip edebilmesi için işaret diline çevrilerek sistem üzerinden ulaşılması sağlanacak. Bu tarz uygulamalar ile eğitim seviyelerinin yükseklere çekilmesi amaçlanıyor. Öte yandan Teknoloji devrinde yaşayan ve büyüyen gençlerin eğitimlerini daha verimli olarak tamamlayabilmesi bu tür çalışmalardan ve öğretici uygulamalardan geçtiğini biliyoruz.

Eğitimde Fırsat Eşitliği Olacak

Bornova Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen açılışta projenin tanıtımı yapılırken, Bornova Belediye Başkanı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Milli Eğitim Bakanlığından temsilciler törene katılım sağladı. Projenin mimarlarından olan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ yaptığı açıklamada bu projenin öğrencilerin daha az eforla daha fazla kazanım elde etmesinin amaçlandığını ve bu projeyle birlikte eğitimde fırsat eşitliği olacağını söyledi.

Eğitime gönül veren herkesin kendilerine yardımcı olmalarını beklediğini de ifade eden İduğ projenin daha fazla öğrenciye ulaşması için çaba göstereceklerini belirtti.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap