Ekonomi

Dolar ve Euro Kurlarında Son Gelişmeler!

Dolar ve Euro Kurlarında Son Gelişmeler!

Ülkemiz ekonomisi için tehlike çanları çalmaya devam ediyor. Ülkemizde S-400 savunma sistemi satın alınması konusunda Amerika  Birleşik Devletleri ile yaşamış olduğumuz görüş ayrılığı, İsrail’in Filistin üzerine saldırı planları ve Yerel seçimlerle ilgili belirsizliğin hala devam etmesi gibi sebeplerden dolayı Dolar kuru yukarı doğru hızla tırmanmaya devam ediyor. Merkez bankasının ve Maliye ve Hazine Bakanlığının her türlü önlem ve çabasına rağmen yükselişini sürdüren ABD para birimi bugün sabit bir seyir izledi ve günü 3,94-95 aralığında kapattı. Ancak ekonomi analistleri ve ekonomi kurumları ülkemiz ekonomisinin geleceği için hiç de iyi olmayan öngörülerde bulunmaya devam ediyor.

Euro da Yükselişini Sürdürüyor

Ülkemiz ekonomisinde hala risk ve belirsizlik ortamının devam etmesi doların üzerindeki yükselme baskılarını arttırıyor. Buna paralel olarak da altın gibi yatırım araçları da yükselişini sürdürüyor. Doların etkisiyle birlikte AB para birimi Euro da Türk lirası karşısında yükselişini sürdüren para birimleri arasında yer alıyor. Buna paralel olarak Sterlin gibi küresel değeri yüksek döviz kurları da doların yükselişi ile doğru orantılı olarak artış gösteriyor.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap