Ekonomi

Doların Artışı Neden Durdurulamıyor?

Doların Artışı neden durdurulamıyor

Yükselmesinde birçok etmenin rol oynağı Euro ve Dolar giderek artış göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 5 Türk Lirasına eşit olan Dolar şuan da 6 Türk Lirasını geçmiş durumda. Bu durum tüm ülkeyi korkutuyor ve halk çareyi Dolara yatırım yapmakta arıyor. Ancak bu doların daha da yükselmesine neden oluyor. Talebi fazla gören Amerika doları her geçen gün daha da artıyor. İlerleyen zamanlarda daha da artış yaşanmasından korkan insanlar şimdiden kendilerini olumsuz durumlara karşı hazırlamaya çalışıyor. Doların artışı tüm gıda maddelerine, elektriğe, suya hatta giyim sektörüne bile etki etmiş durumda. Bu durumdan oldukça şikâyetçi olan halk Doların düşmesi için bir şeyler yapılmasını istiyor.

Euro ve Altın Artışı Neden Durdurulamıyor?

Doların yükselmesine bağlı olarak Euro ve altında da inanılmaz bir artış yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Bu artışı durdurmak mümkün değil mi ya da Euro, altın artışı neden durdurulamıyor? Bu kıymetli madenlerin artması devlet büyükleri tarafından doların yükselmesine bağlanıyor. Dolarda düşüş yaşanırsa Euro, altın gibi kıymetli madenlerde de düşüş yaşanır düşüncesi tüm ülkeyi sarmış durumda. Amerika Doları arttırdıkça Euro ve altında da artış yaşanması bekleniyor.

Doların Yükselmesine Merkez Bankası Neden Müdahale Etmiyor?

Merkez Bankası yükselen Dolar için her zaman bir politika izlemiş ve bu politikalar doğrultusunda Doları aşağıya çekmeyi başarmıştı. Fakat son zamanlarda yükselen Dolar yükselmeye devam ediyor ve Merkez Bankası herhangi bir müdahalede bulunmuyor. Bu durum herkesin aklına Merkez Bankası neden müdahale etmiyor? Sorusunu getiriyor. Merkez Bankasının bir politika uygulaması ve düşüşü sağlaması bekleniyor. Ancak son zamanlarda hiçbir açıklama ve politika yapılmadığı biliniyor. Şuan gözler Merkez Bankasına çevrilmiş durumda.

Doların Yükselmesine Siyaset mi Neden Oluyor?

Siyasetle uğraşan her mevki ve makam aralarında geçen gerginlikleri piyasaya da taşıyor. Bu sebeple Amerika ile yaşanan her problem Doların artışına büyük bir etkide bulunuyor. Siyasi problemler piyasa üzerinde büyük rol oynuyor. Kendisine herhangi bir restte bulunulan Amerika yükselttiği Dolar kuru ile bu kur üzerinden alışveriş yapan tüm ülkeleri tehdit ediyor. Daha da artış yaşanacağı düşünülüyor ve herhangi bir müdahale olmazsa halk tamamen alım gücünü kaybedecek gibi görünüyor.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com

Yorum Yap