Teknoloji

Dünya Devi Google’da Büyük Değişim!

Dünya Devi Google’da Büyük Değişim!

Google şirketinin kurucu isimlerinden olan Sergey Brin ve Larry Page, The Alphabet’in başındaki işlerini bırakma kararı aldı. Yerlerine gelen isim ise halihazırda Google firmasını da yöneten Hintli Sundar Pichai oldu. Karar sosyal medya üzerinde tartışılarak olayın doğruluğu ve Google firmasının hata yapıp yapmadığı tartışıldı. Teknoloji ile içi içe ilerleyen firmanın gelecekte ne gibi kararlar vereceği ise şimdiden merak konusu olmuş durumda.

Son yıllarda özellikle arama motoru dışında onlarca farklı sektörde de atılımlar yapan Google, kurucularının görevi bırakmasıyla birlikte büyük bir değişime girmeye hazırlanıyor. Yazılım konusunda dünyada büyük sükse yapan Hindistan, Google’ın bağlı olduğu Alphabet şirketinin yeni CEO’sunu da çıkartmayı başardı. Google yöneticileri görevlerini Hint vatandaşı olan Sundar Pichai’ye devredecek.

Tamamen Google İle İlişkileri Kesilmeyecek

Her ne kadar Sergey Brin ve Larry Page görevlerini bırakacaklarını açıklasalarda, adeta sıfırdan oluşturdukları bu dev firmayı tamamen bırakmayacaklar. Yönetim kurulunda bir pozisyonda çalışmaya devam edecek ikilinin biraz daha kendilerini iş temposundan vareste tutmayı amaçladığı ve gidişata zaman zaman karışarak tavsiyeler veren bir pozisyonda olacakları konuşuluyor.

Larry Page ve Sergey Brin bilineceği üzere üniversite sıralarındayken Google platformunu ilk defa ortaya sürmüş ve yurt odasında geliştirmişti. Ardından 1998 yılında bir garaj kiralayan ve orada Google ile ilgili son geliştirmeleri yapan ikili daha sonra tüm dünyaya mal olacak bu dev teknoloji firmasının temellerini atmışlardı.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap