Amerika’nın New York şehrinden Avustralya Sidney arasındaki havayollarında ticari yolcu taşımacılığı yapan Boeing 787-9 tipi uçakla yapılan bu deneme sürüşünde 49 adet yolcu tam olarak 19 saat 16 dakika boyunca uçtu. daha sonradan bu kadar uzun süre uçuşun yolcular üzerinde ne gibi bir etkiler bıraktığı detaylı bir şekilde incelendi. Yolculara uçak içerisinde jet- lag etkisi yaşatmamak adına birtakım egzersizler yaptırıldı ve yiyecekler ikram edildi.

Yaklaşık 16.200 kilometrelik bu deneme uçuşundan sonra ve uçuş esnasında bir takım incelemeler yapılarak bu kadar uzun saat boyunca pilot, yolcular ve kabin memurlarının ne gibi etkilerle karşılaşacakları konusu üzerinde araştırmalar yapıldı. Uçakta 4 pilot görev yaparak belirli zaman aralıklarıyla kendi aralarında dönüşüm sağlandı. Uçuş esnasında görev yapan personeller de yolculara karşı son derece nazik ve kibardı.

Dünyanın en uzun ticari uçuşunu deneme seferi başarıyla tamamlandı

Şirket başarılı bu deneme uçuşundan sonra önümüzdeki ayda İngiltere’nin başkenti olan Londra şehrinden Avustralya Sidney’ e bir deneme uçuşu daha yapacağını duyurdu. Qantas havayolları firması 2019 yılı tamamlanmadan Sidney New York havayolları arasındaki uçuşlara devam edip etmeme kararını kamuoyu ile paylaşacağını açıkladı. Eğer sonuçlar beklenildiği gibi ortaya çıkarsa yolculu bir şekilde taşımacılık işlemlerine en geç 2023 yılında başlanacağı söyleniyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap