Dyson Elektrikli Araç Projesinden Vazgeçti!

İlk olarak elektrikli süpürgelerle piyasaya açılan ve sonrasında geniş yelpazede ürünlerin üretimini gerçekleştiren İngiliz firması Dyson, son olarak elektrikli araç sektöründe yer almak için dev bir hamle yapmıştı. Üreteceği elektrikli araçların testini yapmak maksadıyla tam 200 milyon sterlinlik dev bir alan da satın alan Dyson, bir anda elektrikli araç projesini rafa kaldırmaya karar verdi.

500 kişilik dev ekibiyle bu sektöre hızlı bir giriş yapmak isteyen firma, çalışanlarına elektronik posta yoluyla projenin iptalini duyurdu ve sektörde şok etkisi yarattı. Dyson yetkilileri tarafından yapılan açıklamada elektrikli araç satışına ilişkin pazarlama olarak bekledikleri ilerlemenin yaşanmaması sebebiyle verilen bu kararın ticari kaygı sebebiyle verildiği duyuruldu.

Tasarımı Geçen Yıl Yayınlanmıştı

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında tasarladıkları elektrikli aracın tasarımlarını da paylaşan Dyson firması Singapur’da büyük bir firma açarak 2021 yılından itibaren araçların seri üretimine geçmeyi planlıyordu. Şirketin sahibi oldukça başarılı bir şekilde devam eden çalışmalara rağmen ticari anlamda bu kararı vermekte mecbur kaldıklarını belirterek üzgün olduğunu dile getirdi.

Test Arazisi Farklı Şekilde Değerlendirilecek

Dyson firmasının İngiltere’de 200 milyon sterlin harcayarak araçların testini yapacakları alanda farklı bir yatırımın yapılacağı açıklansa da herhangi net bir bilgi paylaşılmadı. Marka sevenler bu projenin iptal olmasına çok üzülse de firmadan gelecek olan açıklamaları bekliyor.