2019-10-06T13:58:10+03:00
Ana Sayfa Dünya 6 Ekim 2019 53 Görüntüleme

Ekvador’da IMF İsyanı!

Bir süre önce IMF ile anlaşma sağlayan Ekvador hükümeti, halkın protestoları sonrası çeşitli önlemler almaya devam ediyor.

Ekvador hükümeti IMF ile anlaştığını resmî olarak duyurmasının ardından halk sokaklara döküldü, binlerce kişi protesto yaptı. Sürecin başında “ulaştırma grevi” olarak başlayan protestolar, hükümetin müdahalesiyle birlikte alevlendi ve hükümeti protestoya dönüştü. Yaşananların ardından Devlet Başkanı Lenin Moreno OHAL ilan edildiğini duyurdu.

IMF ile anlaşılmasının ardından ulaştırma alanında halka sağlanan akaryakıt desteklerinin kaldırıldığını açıklayan Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, halkın sert tepkisiyle karşılaştı. Ülke çapında yaşanan ulaştırma grevi, hükümetin karşılık vermesi ve sert müdahale bulunmasıyla birlikte ulusal bir grev hâline geldi. Başkent Quito’da alevlenen protestoların merkeziEkvador’da IMF İsyanı!nde yer alan gazetecilerin de polisler tarafından darp edilmesi, basında büyük yankı uyandırdı. Yaşanan olayların kontrolsüz bir şekilde büyümesiyle birlikte son olarak kuzey bölgesinde bulunan Guayaquil kentinden yağmalama başladığı bildirildi.

Gazeteciler polis müdahalesine maruz kaldı

Yaşanan son olayların ardından bir açıklamada bulunan Başkan Moreno, halkın sokaklara inerek tepki göstermesini demokratik bir hak olarak görmediğini, buna izin veremeyeceklerini, doğru yolun ancak iletişim ve hükümetle diyalog olduğunu ifade etti. Göstericilerin asıl amacının hükümeti sarsmak ve ulusal bir istikrarsızlığa yol açmak olduğunu iddia eden Moreno, söz konusu grupların amaçlarının kaos olduğunu ileri sürdü. Yaşanan olaylarda çokça gözaltı yaşanırken, son olarak 3 gazeteci de polis müdahalesi sırasında darp edildi.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.