2019-10-19T07:42:58+03:00
Ana Sayfa Teknoloji 18 Ekim 2019 46 Görüntüleme

Elektrikli Sigara Akciğerde İltihap Yapıyor !

Gerçek sigaranın yanında her ne kadar masum gibi görünse de şüphesiz elektronik sigaralar da insan sağlığına önemli ölçüde zarar veriyorlar.

Bu konuyla ilgili Amerikalı Bilim Adamlarının yaptığı çalışmanın sonuçları açıkladı. Sonuçlara göre bir ay boyunca düzenli olarak elektronik sigara kullanan bireylerin akciğerlerinde iltihaplanmanın yaşanmasına ilişkin bulgulara ulaşıldığı bildirildi.

Türkiye’ye bundan 7-8 sene önce giren ve bir anda normal sigaranın yerini tamamen alacağı düşünülen, sonrasında tekrar popülerliği kaybolan elektrikli sigaralar. Şu anda herşeye rağmen ciddi oranda bir kitle tarafından kullanılıyor. Bu kullanımın ne türlü zararlar getirdiğini araştıran Amerikalı bilim adamları, hayatları boyunca hiç sigara kullanmamış 30 kişiyi denek olarak kullandı ve 24 saatte yalnızca 20 kez elektronikli sigaradan çekmeleri sağlandı.

Sigarayı Acilen Bırakmalısınız

1 ayın sonuna gelindiğinde akciğerleri incelenen bu kişilerin hepsinde akciğer iltihaplanması oluşmasına yönelik net belirtiler çıktı. Bu da elektronik sigarayı her gün defalarca kullanan kişilerin bu risk altında olduklarını açıkça ortaya koyuyor.
Sağlıklı kişiler üzerinde deney yaptıkları için elektronik sigaranın içine nikotin ya da THC gibi zehirleyici özelliğe sahip olan maddeler koyulmadığı için aslında bu sonuçlardaki zararların çok daha fazlasını insanın vücudu görüyor. Bu sebeple normal sigarayı bırakarak elektronik sigaraya geçmenin çokta parlak bir fikir olduğunu söylemek bir hayli zor.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.