Bu yıl onuncusu düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bölgede bulunan gemimiz Yavuz’un bugün Kıbrıs Adasının güneyinde sondaj ve arama faaliyetlerine resmen başlayacağını duyurdu. Bu konuda herhangi bir uluslararası hukuk kuralının da çiğnenmeyeceğinin altını çizen Bakan Dönmez, Birleşmiş Milletler tarafından Türkiye’nin bu bölgedeki hakkının teyit edildiğini söyledi.

Bugüne kadar hiçbir zaman haklarımızdan vazgeçmeyi düşünmediklerini belirten Bakan Dönmez, kendilerini hiçbir gücün bu bölgede kaynak aramaktan alı koyamayacağını söyledi. Yavuz gemisinin Güzelyurt-1 olarak adlandırılan bölgeye ulaştığını ve en geç yarın Güzelyurt-1 kuyusunda arama ve sondaj faaliyetlerine başlayacağını söyledi.

Vatandaşlar bu uygulama ile şikayetlerini hızlıca oluşturabilecek.

LPG teknolojisinden sonra ilerleyen zamanlarda daha çok ismini duyacağımız LNG ile ilgili de konuşan Bakan, yakın çevrede 4 adet LNG terminaline sahip olan başka ülke olmadığını söyledi. 5. LNG terminalinin de planlamasının sürdüğünü ve kısa sürede yapımının başlayacağını belirtti.

Bakan Dönmez konuşmasının sonunda Aydınlatma Mobil Uygulaması ile ilgili de konuştu. TEDAŞ tarafından yayınlanan bu uygulama sayesinde vatandaşların şikayetlerinin hızlı bir şekilde alındığını kaydeden Dönmez, şimdiye kadar bu uygulama üzerinden gelen 210 bin kadar şikayetin tamamına yakınının çözüldüğünü söyledi.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap