Gündemin Suriye olduğu zirveden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin ülkemiz için güzel bir şekilde cereyan ettiğini belirtti. Zirvenin gerçekleştiği İngiltere Başbakanlık Ofisinden ise gerçekleştirilen toplantıyla ilgili kapsamlı bir yazılı açıklama yayınlandı.

Açıklamada zirveye katılan dört ülke arasındaki ekonomik, stratejik ve savunmaya ilişkin birlikte çalışılabilirlik konularında görüştüler, bu ilişkilerin daha da ilerletilmesi konusunda karar kılındığı belirtildi. Ayrıca Suriye’de yaşayan vatandaşlara ulaşımın mümkün kılınması gerektiği konusunda uzlaşılırken, Birleşmiş Milletler tarafından da Suriye’nin kuzey doğusunda yer alan kişilere yardım götürülmesiyle ilgili bir çalışma yapılmasının gerekliliği belirtildi.

Türkiye’de yaşayan milyonlarca Suriyelinin topraklarına dönmesinin de ele alındığı zirvede, bu mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine geri dönmeleri için gerekli koşulların oluşturulmasıyla ilgili de çalışma başlatılmasına karar verildi. Dünya basının yakından izlediği toplantıda alınan kararlar merak ediliyordu.

Toplantıda Pozitif Mesajlar Verildi

Zirveden sonra Almanya Başbakanı Merkel, zirvenin çok faydalı geçtiğini ve yapıcı bir şekilde kendilerini önemli kararlar vermeye sevk ettiğini açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise geçtiğimiz günlerde yaşanan polemiklerle ilgili aradaki buzları eritecek şekilde açıklamalar yaparak, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu ve buna saygı duyduğunu belirtti.

Türkiye saatiyle 19.30’da tamamlanan zirveden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan heyetiyle birlikte Başbakanlık Ofisinden ayrıldı. Cumhurbaşkanının heyetinde Mevlüt Çavuşoğlu, Hulusi Akar ve Berat Albayrak gibi önemli isimler bulunuyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap