Teknoloji

Facebook Geleceğin Tehlikesi Hakkında Konuştu!

Facebook Geleceğin Tehlikesi Hakkında Konuştu!

Tüm dünyada büyük bir tartışma yaratan DeepFake isimli uygulama piyasaya sürüldüğü günden bu yana büyük problemleri de beraberinde getirdi. Bir kimsenin hiç yapmadığı bir konuşmayı sanki yapıyormuşcasına video haline getiren, ağzın oynamasını da mantıklı bir şekilde oluşturan DeepFake isimli programın çok tehlikeli olduğu ve kullanımının yasaklanması gerektiği belirtildi.

Seçim Sonuçlarına Etki Edebilir

Facebook tarafından yapılan açıklamada bir insanın ağız hareketlerinin de olması gerektiği gibi oluşturularak arka planda bir konuşma metninin bu kişiye okutulmasının çok büyük yanılgılara sebebiyet vereceği açıklandı.

Özellikle siyasi çekişmeli olan kişilerin birbirlerini kötü duruma düşürmek için bu uygulamaya sıklıkla başvurulabileceği ve zamanla insanların hiçbir açıklamaya güvenlerinin kalmaması karşısında Facebook bir çözüm planı olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili ne şekilde bir mücadele yürütüldüğüyle ilgili en net bilgiyi Facebook Küresel Politika Yönetimi Başkan Yardımcısı Monika Bickert yaptı. Bickert konuşmasında dünya genelinde bu sektörde uzman olan yaklaşık 50 kadar akademisyene fikir danıştıklarını ve nihayetinde bu yeni uygulamanın son halinin belli olacağı aktarıldı. DeepFake uygulamasının kullanımının engellenmesi için ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını söyleyen Bickert, teknolojinin bu denli  gelişmesi sebebiyle sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.

DeepFake uygulamasına karşı bir güzel haber de Microsoft’tan geldi. Alınan bilgilere göre Microsoft son güncellemesiyle birlikte bir videonun orjinal ya da DeepFake ürünü olup olmadığını anında anlaması öngörülüyor.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap