Gündem

Feyzioğlu’ndan Flaş HSYK Açıklaması!

Feyzioğlu’ndan Flaş HSYK Açıklaması!

Bir zamanlar hükümete karşı ortaya koyduğu eleştiriler ile adından fazlaca söz ettiren, bugünlerde ise adeta hükümete yakın bir çizgi sergileyerek herkesi şaşırtan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu HSYK ile ilgili önemli bir görüşünü dile getirdi.

2019 yılında yapılan Yargı Reformuna yönelik değerlendirmelerin ele alındığı toplantıda kuvvetler ayrılığının mümkün olması için yeni bir HSYK yapısının şart olduğunu belirten Feyzioğlu, şu andaki yapının bozularak yeni bir Hakimler Kurulu ile Savcılar Kurulu oluşturulması gerektiğini ifade etti. Tek bir kurulun sayısının da 2’ye çıkarılmasını öngören bu yapıya geçilmesiyle birlikte hiçbir hakimin karar verirken çekincesi kalmayacağının altını çizen Feyzioğlu, Hakimler ve Savcılar Kurulunun ayrı ayrı teşkilatlanarak çalışması gerekliliğine vurgu yaptı.

Kurulmasını istediği iki yüksek kurulda da görev yapacak kişilerin liyakatle belirlenmesi gerektiğini söyleyen Feyzioğlu, böylece çalışacak kişilerin ve bu kurullarda görev yapacak kişilerin birbirlerine güven duymasının sağlanmasını da amaçladığını söyledi.

Adalet Duygusuna Olan Güven Azalıyor

Halihazırda adliyelerde çalışan sulh ceza hakimlerinin yeterli seviyede olmadığından da dert yanan Feyzioğlu, 2.5 yıllık kıdeme sahip hakimlerin mesleklerinde yetersiz kaldıklarını söyledi.

Kulaktan dolma bilgilere kulak asmamaları gerektiğini dahi bilmeyen hakimlerin adliyelerde çalıştığını ve bunun adalet duygusuna olan güvenin azalmasına sebep olduğunu söyleyen Metin Feyzioğlu üzerinde çalışılan yargı reformunun tamamen gerçekleşmesiyle birlikte Türkiye’deki adalete ilişkin algıların şu an olduğundan çok daha fazla olumlu yönde değişmesini beklediğini ifade etti.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap