2019-10-17T15:34:27+03:00
Ana Sayfa Otomobil 17 Ekim 2019 44 Görüntüleme

Ford’dan Çılgın Drone Hamlesi!

Amerikalı Henry Ford tarafından kurulan Amerika’nın en büyük otomotiv markalarından Ford çılgın bir hamleye hazırlanıyor.

Yapılan açıklamaya göre Ford, yedek lastiklerinin dronelar tarafından değiştirilmesine imkan tanıyan bir teknolojiyi ilerleyen günlerde hayata geçirecek. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan patent başvurularından bir tanesinin 2016 yılında Ford Global Technologies tarafından yapıldığı görüldü. Patent başvurusu detayları incelendiğinde, başvuruda yer alan teknolojinin amacının yedek lastiklerin dronelar tarafından değiştirilmesi üzerine tasarlandığı görülüyor.

Arabanın stepne lastik bölümünde yer alması planlanan drone sadece lastik değiştirmekle kalmayacak, bunun yanında araç içinden kontrol de edilebilecek. Güvenliğin de ön plana çıkarıldığı bu teknolojide bir trafik kazası geçirilmesi durumunda kazalı aracın içinden drone aktifleştirilmesi ve aracın üzerine ışık tutma ya da istenen bir yere mesaj iletme gibi özelliklere de sahip olması planlanıyor.

Çılgın Drone Projesi En Kısa Sürede Başlayacak

2016 yılında yapılmış olan bu başvuruyla ilgili herhangi bir sonuç çıkmamış. Bu da 3 yıldır sonuçlanmamış bu projenin hiçbir zaman sonuçlanmaması ihtimalini doğuruyor. Genellikle bu tarz çılgın projelerin daha tasarım aşamasında patent nedeniyle sıkıntı yaşayarak hayata geçmediği düşünüldüğünde bu teknolojinin de hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini tahmin edebiliriz. Fakat yine de beklemede olan bir başvuru olduğu için kabul edilmesi durumunda Ford Otomotiv’in dronelu araçları üretmek için çalışmalara başlaması bekleniyor.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.