Dünya

Guatemala Sınırında İlginç Görüntüler!

Guatemala Sınırında İlginç Görüntüler!

Guatemala sınırından geçerek Meksika’ya gitmek isteyen ve oradan da hedeflerine Amerika Birleşik Devletlerinini koyan siyahi kalabalık Meksika polisinin kendisine güçlük çıkarmasından dolayı parça parça sınırdan geçişler yapıyor. Yakalananlar ise sınır dışı edilerek ülkelerine gönderiliyor.

Yapılan açıklamada şu ana kadar çok sayıda Orta Amerika vatandaşının sınırı geçtiği belirtildi. Geçişlerin bir süre daha aralıklı olarak yapılacağı açıklandı. Meksikalı yetkililer ise sınır kapısında bekleyen göçmenlerin idari anlamda bürokratik işlemlerinin yapılmasını müteakip ülkeye peyder peyi kabul edileceklerini açıkladı. Durumuna göre bir statü vererek farklı farklı seçenekleri göçmenlere sunacaklarını söyleyen Meksikalı yetkililer Guatemala sınırında bekleyen kalabalığın sakin bir şekilde sırasını beklemesini söyledi.

Zor Şartlarda Yaşamlarını Sürdürüyorlar

Uzun yıllardan bu yana Orta Amerika’dan büyük umutlarla Amerika Birleşik Devletlerine göç eden insanlar, burada genellikle umduğu hayatı bulamıyor. Her ne kadar Amerika’da kölelik rejimi kalkmış olsa da hala siyahi insanlara karşı büyük bir ön yargıdan bahsetmek mümkün.

Durum böyle olunca Orta Amerikalı vatandaşlar ya iş bulmakta zorluk çekiyor, ya da çok düşük seviyeli işlerde çalışarak hayatlarını ucu ucuna idame ettiriyor. Bunun yanında Amerikan polisi genellikle siyahi kişilere suçluymuş gibi bir psikolojiyle yaklaşıyor ve bu da Orta Amerika’dan göç eden kesimin sürekli diken üstünde bir hayat sürmesine sebep oluyor.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap