2019-10-21T15:19:18+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 21 Ekim 2019 64 Görüntüleme

Gümrüklerde Yapay Zeka Kullanılacak!

Türkiye ticaret bakanı Ruhsar Pekcan gümrük kapılarında usulsüzlük yapılmasına ve kontrol esnasında günlerce sıra beklenmesine artık gerek kalmadığını ifade etti.

TÜBİTAK ile birlikte gerçekleştirilen bir proje sonucunda gümrük kapılarında uzun kuyruklar oluşmadan özellikle ticaret hacminin geniş olduğu yollarda kamyon yada tırların içini gösteren yüksek hacimli x ray cihazları kurulacağını söyledi.

Bu proje sayesinde kaçakçılıkla daha etkin bir şekilde mücadele edilecek ve herhangi bir ticari usulsüzlük konularının önüne geçilecektir. Türkiye’nin tüm ticaret güvenliğini sağlayabilmek için ticari hacimlerin yüksek olduğu sınır kapıları konularında yüksek teknoloji kullanılarak uygun altyapı çalışmalarının başlamış olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin tüm gümrük kapılarında giriş çıkış yapan her türlü araç ya da yüksek tonajlı konteynırların herhangi bir zaman kaybı yaşamadan detaylı bir şekilde kontrolünü sağlayacak 68 adet x ray cihazı projesini kısa bir süre içerisinde hayata geçireceklerini konusuna dikkat çeken Pekcan, ilerleyen zamanlarda bir gümrük kapısından giren tırın diğer gümrük kapısından çıkarken ki durumları kıyaslanabilecek duruma gelecektir ifadelerini kullandı.

Gümrüklerde usulsüzlük olaylarının önüne geçmek için yapay zeka devri

Bu sayede yeterli analiz yapılacak ve herhangi bir fiziksel temas gerekmeyecektir. gümrük kapılarında da insanı çileden çıkartan uzun kuyruklar oluşmayacak ve günler süren bekleyiş sona erecektir. Gümrük kapılarında bu x ray cihazlarından elde edilen tüm verilerin komuta kontrol merkezinde toplanacağını ve bu merkezden gümrük kapılarının idarelerinin yapılacağının sinyallerini verdi.

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aktueladam.com Özgün ve kaliteli basın ilkesini benimsemiş olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Yazılı ve görsel olan haberlerden derlenmiş içeriklerin bütünü telif hakları ile birlikte aktueladam.com’a aittir.

Yayınlanan her türlü içerik, materyal 5846 numaralı telif hakları kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır.

İzin alınmadan haberlerin kopyalanması aynı zamanda alıntılanması yasaktır.