Güney Kore Liderinden Şok Açıklama!

Güney Kore Lideri Moon’un, Japonya’da düzenlenecek olan taç giyme törenine iştirak etmeyeceği iddia edildi.
Kore’nin en büyük haber ajanslarından biri olan Yonhap Ajansının duyurduğu haberde Güney Kore Liderinin ticari gerilim sebebiyle taç giyme törenine katılmayacağı belirtilirken, bu hareketle Japonya’ya mesajını duyurmayı hedeflediği belirtildi. Güney Kore Başkanının törene katılmayacağı kesinleşirse, temsilen kimin gideceğiyle ilgili de şu an net bir bilgi yok.

Bu durumda törene katılacak en büyük aday ise Başbakan Lee Nak-yon. 22 Ekim Salı günü yapılacak olan törende Japonya’nın yeni imparatoru Naruhito’ya tacı takılacak. Bir önceki İmparator Akihito, Japonya geleneğinde hiç görülmeyen bir olaya imza atarak 30 Nisan 2019 tarihinde imparatorluğu kendi isteğiyle bıraktığını açıklamıştı.

Taç giyme törenine 1 hafta kaldı

Tahttan çekilmeye alışık olmayan Japonya halkı bu durumu garipsemişti. Akihito tarafından görevin bırakılmasından hemen sonra 1 Mayıs tarihinde Naruhito için tören düzenlenmişti. O tarihten bu yana tahtta bulunan Naruhito’ya 22 Ekim tarihinde tacı takılacak. Taç giyme merasimine Güney Kore Liderinin katılmaması durumunda iki ülke arasındaki yalnızca ticari ilişkiler değil, siyasi ve politik diğer ilişkilerin de başka bir boyuta geçmesi bekleniyor. Bu yüzden 22 Ekim tarihine yaklaşırken Asya piyasalarının dahi bu durumdan etkilenebileceği iddia ediliyor.

Etiketler: