Dünya

Hafter Yeniden Trablus’a Saldırdı!

Hafter Yeniden Trablus’a Saldırdı!

Uzun bir süredir Libya’da yaşanan siyasi kriz ve bunun akabinde meydana gelen siyasi boşluk sonucu Hafter güçleri bir süredir konuşulan Trablus saldırısına başladı.

Libya’da Hafter güçleri ile merkezi hükümet arasında yaşanan çekişmeden dolayı bir türlü kimin ülkeyi yöneteceği hakkında karar verilemiyordu. Hafter güçlerinin uluslararası anlamda kimse tanımamasına rağmen büyük bir kitle peşinden gidiyor. Eski bir asker olan ve General Hafter olarak bilinen lider, Trablus’u almak istediğini bugüne kadar defalarca dile getirmişti. Hafter sonunda bu konuyla ilgili ilk hamlesini yaptı.

Önemli kaynaklardan alınan bilgilere göre Trablus’ta bulunan dev havalimanı Hafter güçleri tarafından vuruldu. Havalimanına grad füzeleri ile saldırıldığı belirtilirken tüm uçuşların durdurulduğu da ifade edildi. Trablus havalimanının vurulmasıyla birlikte Libya’da genel anlamda karışıklıklar da meydana geldi. Uzmanlar tarafından bu saldırıyla birlikte ülkenin daha büyük sorunlara, hatta iç savaşa kadar gidebilecek sıkıntılı bir sürece gebe olduğu konuşuluyor.

Anlaşmayı Tek Taraflı Bozdu

Libya’da uzun bir süredir çekişen hükümet yetkilileri ve Hafter 19 Ocak Pazar günü Berlin’de yapılan anlaşma gereği ateşkes yapılmasını kabul etmişti. Bu anlaşmanın yapıldığı gün ve bir sonraki gün saldırı yaparak anlaşmayı ihmal eden Hafter güçleri dünkü saldırıyla birlikte üçüncü kez ateşkesi ihlal etmiş oldu. Bu hareketiyle birlikte uluslararası kamuoyundan alacağı desteği de ortadan kaldıran Hafter’in bundan sonra atacağı adımlar tüm dünya tarafından merak ediliyor.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com

Yorum Yap